Pionowe zmarszczki wokół ust. Wyjątkowo nietwarzowe. Zgodzicie się ze mną? Zdarza się jednak, że je mamy, co więcej - wcale nie tylko te i ci z nas, którzy palą papierosy. Jeśli bardzo ich nie lubicie - mam na to radę: pozbądźcie się ich. Po prostu. Po raz kolejny poleca się medycyna estetyczna i jej trzy potężne oręża: kwas hialuronowy, botoks, mezoterapia. No, może jeszcze nici PDO. Jak wszystkie te zabiegi mogą pomóc? 

Nici PDO wykonane są z materiału, który po wprowadzeniu w skórę rozpuszcza się pobudzając komórki skóry do produkcji kolagenu oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych. To z kolei wpływa na naturalne odmłodzenie skóry, czyli jej ujędrnienie, zwiększenie napięcia, poprawę sprężystości i kolorytu oraz wygładzanie zmarszczek, także zmarszczek palacza.

Bardzo ładnie z tego rodzaju problemami skórnymi radzi sobie toksyna botulinowa. Wiadomo - dobry botoks nie jest zły, o czym pisałam wielokrotnie. Już niewielka ilość botoksu wstrzyknięta w określone partie mięśni powoduje hamowanie impulsów nerwowych biegnących do mięśni mimicznych twarzy, co w efekcie prowadzi do relaksacji mięśnia i wygładzenia istniejących zmarszczek. A wszystko przy zachowaniu naturalnej mimiki, uczulam na to szczególnie, bowiem wiele nieprawdziwych mitów słyszałam na temat botoksu, efektu maski i tym podobnych. Nic z tych rzeczy! Ilość toksyny botulinowej jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta, a naturalność  ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. Ja na przykład jestem z botulinką bardzo zaprzyjaźniona, choć - zdarza się - zdradzam ją czasami z mezoterapią.

Mezoterapia to taki lek na całe zło. Ci, którzy czytają mnie regularnie, wiedzą, że ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym aktywnie i trwale nawadnia, zwalcza oznaki starzenia - wszelkie linie, załamania, bruzdy, zwiększając mocno elastyczność skóry. W tak cudownie odżywionej, nawilżonej skórze twarzy zmarszczki palacza po prostu nie mają racji bytu. 

Pomóc możemy sobie na wiele sposobów. Dobór najlepszej dla nas metody najlepiej ustalić z lekarzem - decydować mogą różne czynniki: wiek, głębokość i rozległość zmarszczek, ogólny stan skóry, przeciwwskazania, oczekiwania co efektu. Jedno jest pewne - w dobrym gabinecie medycyny estetycznej, pracującym na nowoczesnych, wysokiej klasy preparatach, zabieg będzie na pewno uszyty na Waszą miarę. 

A Palaczkom i Palaczom nie omieszkam przypomnieć:  palenie papierosów to ZŁO.